Medikal Teknolojiler / Elekta Versa HD - HDRS

Elekta Versa HD - HDRS

Radyasyon Onkolojisi Bölümünde kullanılan 2021 model son teknoloji  Elekta Versa HD-HDRS lineer hızlandırıcı sistemi ileri düzey kanser tedavi sistemidir.

Elektra Versa HD-HDRS Cihazının Özellikleri Nelerdir?

Yüksek Doz Hızı Modu (FFF)

Yüksek doz hızı özelliği radyasyon saçılmasını azaltarak hastalarımızın sağlıklı dokularını daha iyi koruyarak tümöre kısa zamanda yüksek radyasyon uygulanmasına olanak sağlamaktadır. Bu seçenek tedavi süresini kısaltırken, hastalarımızın tedavi masasında geçireceği süreyi düşürerek olası hasta hareketlerini de azaltır. Bu sayede hastalarımızın sağlıklı dokularını daha iyi korur.

2 Boyutlu, 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Görüntüleme Eşliğinde Kanser Tedavisi (2D-3D-4D IGRT)

Kanser tedavisinin en önemli adımlarından biri kanser tedavi cihazının kansere odaklandığından emin olmaktır. Versa HD-HDRS lineer hızlandırıcı sistemimiz tedavi öncesi, sonrası ve esnasında tümörü 2, 3 ve 4 Boyutlu  olarak görüntüleyerek radyoterapi uygulamaktadır. Bu sayede tümörlü bölgeyi en doğru şekilde tedavi ederken sağlıklı dokuların yüksek dozda radyasyon almasının önüne geçilir.  

6 Boyutlu Masa (Hexapod)

Versa HD-HDRS cihazı 6 eksende robotik hareket eden masasıyla hastanın pozisyonlanmasını çok hassas bir şekilde yapar, 1 mm’nin altındaki rotasyonel hataları düzelterek özellikle nokta atışı olarak da bilinen stereotaktik tedavilerin milimetrenin altında hassasiyet ve doğrulukla uygulanmasını sağlar.

Volümetrik Ayarlı Ark Tedavisi (VMAT)

Merkezimizde bulunan Versa HD-HDRS lineer hızlandırıcı cihazımız tümörün etrafında 360 derece dönerek tümörü yok eder.  Bu dönüş sayesinde sağlıklı dokular en iyi şekilde korunur, radyasyon miktarı optimum seviyede ayarlanır. Bu sayede tümör daha fazla radyasyon alırken sağlıklı dokular daha az radyasyon alır.

Hareket Yönetimi (Response Gating)

Merkezimizde bulunan Versa HD-HDRS lineer hızlandırıcı sistemimiz akciğer tümörleri gibi sürekli hareket eden organlarda bulunan kanseri yok etmek için özel ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede kanser hedef dışına çıktığında Versa HD-HDRS çalışmasını otomatik olarak durdurarak sağlıklı dokuların ışınlanmasını engeller.

Non-Coplanar Tedavi Özelliği

Merkezimizde bulunan Versa HD-HDRS sistemi radyocerrahi gibi ileri teknikleri uygulayabilmesi için farklı masa açılarında tedavi yapabilmektedir.

Elektra Versa HD-HDRS Cihazının Üstün Özellikleri Nelerdir?

160 Yapraklı Kolimatör (Agility)

Versa HD-HDRS sisteminde bulunan 160 yapraklı alan şekillendirici sistem (MLC), hedef tümörün etrafını sararak sağlıklı dokuların korunmasını en üst düzeyde tutar. 1 mm’lik sanal yaprak genişliğine sahip olan bu sistem ile küçük tümörler en etkin şekilde tedavi edilir.

Altın Standard Monte Carlo Tabanlı Planlama Sistemi

Merkezimizde bulunan Versa HD-HDRS sistemi gerçeğe en yakın doz hesaplaması yapan Monaco model tedavi planlamasına sahiptir. Literatürde “gold standard” yani “altın standard” olarak geçen Monte Carlo tabanlı bu sistem sayesinde hastalarımız daha tedaviye girmeden gerçeğe en yakın hesaplamalarla değerlendirilir.

Akıllı Işın Tedavisi (Intellibeam)

Merkezimizde bulunan Versa HD-HDRS cihazımız Akıllı Işın Tedavisi’ne sahiptir. Bu sayede daha kısa sürede daha etkili tedaviler yaparak tümöre yüksek yok edici etki uygular.

Kritik Organ Koruma Sistemi (CSA)

Merkezimizde bulunan Versa HD-HDRS cihazımızda raslantısal tümör kaymalarını tespit edererek yanlış tedavilerin önüne geçilir.

Elektra Versa HD-HDRS Cihazının Başlıca Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Cilt Kanserleri
 • Baş-Boyun Kanserleri
 • Beyin Tümörleri
 • Meme Kanseri
 • Prostat Kanseri
 • Mesane Kanseri
 • Akciğer Kanseri
 • Kadın Hastalıkları Kanserleri
 • Yumuşak Doku Tümörleri
 • Kemik Tümörleri
 • Sindirim Sistemi Kanserleri
 • Lenfomalar
 • Çocukluk Çağı Tümörleri
Whatsapp Destek