Sağlık Kütüphanesi / Nem Aşısı Nedir?
Nem Aşısı Nedir?

Nem Aşısı Nedir?

Nem aşısı, cildin zamanla ve çevresel etkenler nedeniyle kaybettiği elastikiyetini, parlaklığını ve canlı görünümünü geri kazandırma amacıyla uygulanan işlemdir. Cildin taze, genç ve sağlıklı görünmesini sağlayan temel madde hyalüronik asittir.  Hyalüronik asit, vücutta en çok cildimizin yapısında bulunan bir şekerdir ve temel fonksiyonu bulunduğu bölgede su tutmak, dolgunluk ve nem sağlamaktır. Ağırlığının 10.000 katı kadar su tutma kapasitesi olan bu molekül ilerleyen yaşla birlikte vücutta yeteri kadar üretilemez. Düzensiz beslenme, yetersiz uyku, stres, yoğun güneş maruziyeti, sigara ve alkol kullanımı gibi durumlar hyalüronik asit üretimini daha da azaltır. Hyalüronik asit kaybı da cildin daha donuk, mat, cansız, kırışık ve sarkık görünümüne yol açar.

Nem aşısı tedavisinde cilde enjekte edilen hyalüronik asit ile birlikte cildin ihtiyaç duyduğu nemi kazanmasını, kırışıklık görünümünün azalmasını ve yeni kırışıklıkların önlenmesini sağlar. Cildin ihtiyacına ve uygulanacak bölgeye göre tercih edilen antioksidan, vitamin ve mineraller ile birlikte formüle edilmiş hyalüronik asit nem aşıları ile serbest radikallerin yıkıcı etkileri önlenmiş olur. Düzenli aralıklar ile uygulanan bu nem aşıları ile cildin yaşlanma süreci geciktirilebilir.

Nem aşısı hangi bölgelere uygulanabilir?

İşlem yüz, boyun, dekolte bölgesi ve el sırtına uygulanabilir.

Nem aşısı sonrası ciltte neler görülür?

Hyalüronik asit oranı artarak kaybettiği nemi ve esnekliği geri kazanan cilt daha genç görünmeye ve sıkılaşmaya başlar.

Cildin onarım kabiliyeti artar. Yeni kırışıklık gelişimi engellenir.Cilt kalitesinde artış meydana gelir.

Cilt lekelerinin onarımına yardımcı olur, güneş lekelerinde hafifleme izlenir.

Yüzeyel kırışıklıklar açılmaya başlar.

İşlem nasıl uygulanır?

  • İşlem öncesinde lokal anestezi uygulanır (krem ile).

  • İşlem ince uçlu enjektörler ile uygulanır.

  • İşlem süresi ortalama 15-25 dakikadır.

  • İşlemden hemen sonra eve dönülebilir.

  • Tercih edilecek hyalüronik asit, yapısına ve uygulama bölgesine göre tek seans veya 3 hafta aralarla 3 seans veya 4-6 hafta ara ile 2 seans şeklinde uygulanabilir.

  • Etki süresi ortalama 6-9 aydır.

  • Belirli aralıklar ile uygulanması cilt kalitesinin artışını sağlar.

Kimlere, ne zaman uygulanabilir?

Ortalama 20 yaşından itibaren herkese uygulanabilir.

Kanama bozukluğu ve kan akışkanlığını artıran ilaç kullanımı durumunda doktor mutlaka bilgilendirilmelidir. Her mevsim uygulanabilir.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulama bölgesinde 1-2 gün hassasiyet görülebilir. Morarma ve ödem gibi yan etkiler nadiren görülebilse de bu yan etkiler kalıcı değildir.