Sağlık Kütüphanesi / Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Tedavisi
Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Tedavisi

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Tedavisi

Aşırı terleme (hiperhidroz); el, koltuk altı ve ayaklarda aşırı ıslaklığa neden olan, kişiyi sosyal, mesleki ve psikolojik açıdan etkileyerek yaşam kalitesini ileri derecede bozan, sebebi bilinmeyen bir hastalıktır. Kişilerde güvensizlik ve hatta mesleki başarısızlığa neden olabilir.

El, koltuk altı ve ayak aşırı terlemesi,  erken çocukluk döneminde başlar ve ergenlikte belirgin hale gelir. Eline aldığı her nesne ıslandığından; bu durum spor yapmayı, bilgisayar kullanmayı, ödev yapmayı sıkıntılı hale getirir. Sınavlarda sınav kağıdı ıslanır, müzik aleti çalamaz. Eldiven giyilerek yapılan meslekler (diş hekimi, doktor, fizyoterapist gibi) ızdırap verir. Islak ellerde fiziksel tahriş ile dermatitler meydana gelebilir. Ayaklardaki aşırı terlemede ise; ayaklar adeta ayakkabı içinde yüzer, ayakkabılar deforme olur, terlik giyilemez ve mantar enfeksiyonları görülebilir.
Aşırı terlemenin tıbbi tedavisinde kremler, iyontoforez veya galvanoterapi geçici olarak etkili olmaktadır.

El, koltuk altı ve ayak terlemeleri tedavisi için yapılan botoks enjeksiyonları geçici tedavi yöntemleridir. Botoks tedavisinin etkinliği 3-4 ay sürer ve etkisi 6 ay sonra geçer.

El, koltuk altı ve ayakların aşırı terlemelerinde esas ve kalıcı tedavi; minimal bir cerrahi girişim yöntemi olan, Endoskopik Torakoskopik Sempatektomidir (ETS). ETS %100’e yakın başarıya sahiptir.

Cerrahi Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Genel anestezi altında, her iki koltuk altından 2 adet 1-2 cm’lik minik kesi ile girilerek uygulanır. Hastanın şikayetlerine göre 2. ve 3. omurga seviyelerindeki sempatik sinirler kesilir. Her iki koltuk altından yapılan bu girişim 20 ile 40 dakika sürmektedir. Ameliyattan hemen sonra aşırı terleme görülen bölgelerde hemen kurumalar görülür.

Ameliyat Sonrası Dönemde Ne Kadar Sürede Taburculuk  Mümkündür?

Ameliyatın ertesi günü hasta taburcu edilmekte ve bundan sonra hemen günlük hayatına dönebilmektedir.

Cerrahi Tedavinin Olumlu Sonuçları Nelerdir?

% 95-100 oranında başarı sağlanır. Ameliyattan hemen sonra eller ılık ve kurudur. Yüz kızarması ve yüz terlemesi % 95 oranında tamamen geçer. Koltuk altı terlemesi % 85-90 oranında geçmekte ve ayak terlemesi % 64 oranında azalmaktadır. Heyecanlanma sırasındaki kalp çarpıntısı azalır. Kişilerin kendine güveni artar. İş ve sosyal hayattaki başarılarını artırır.

Doğru hasta seçimi ve uygulama, doğru seviye seçimiyle yüksek bir başarı oranı ve hasta memnuniyeti sağlamaktadır.