Evde Bakım

Evde Bakım Nedir?

Evde bakım, bir kişinin evinde güvenle yaşamasını sağlayan her türlü profesyonel sağlık ve destek hizmetidir.

Evde bakım hizmetleri, kronik sağlık sorunlarınızın yönetilmesini sağlayabilir, yaşlanan ve yardıma ihtiyacı olan birinin bağımsız yaşamasına yardımcı olabilir veya özel ihtiyaçları olan / engelli bireylere yardımcı olabilir.

Doktorlar, hemşireler ve terapistler kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak evde kısa veya uzun süreli bakım sağlar.

Sevdiğiniz yerde ihtiyacınız olan bakım

Evde bakım, ihtiyacı olanlar için bulunduğu yerde mümkün olan en yüksek yaşam kalitesine ulaşmanın anahtarıdır. Devam eden bir tıbbi durumun yönetimini sağlar, gereksiz hastaneye yatışı önler, bir hastalık, yaralanma veya hastane kalışı sonrası iyileşmeye yardımcı olur. Bütün bu hizmetler evin rahatlığında ve aşinalığında verilen bakım yoluyla sağlanacağı için kişinin düzeni ve rahatı bozulmamış olur.

Evde bakım şunları içerebilir;

 • İhtiyaç anında uzman doktor hizmeti sağlar
 • Bir hastalık veya sakatlık için kısa veya uzun süreli hemşirelik bakımı sağlar
 • Terapi ve rehabilitasyon hizmetleri sunar
 • Giyinme ve banyo yapma gibi günlük aktivitelere yardımcı olur
 • Refakat hizmetleri sunar

Evde Bakım Türleri

Evde bakım, bireysel ihtiyaçlara göre özelleştirilmiştir ve bir veya daha fazla türden hizmetleri içerebilir. İhtiyaçlarınızı görüşmek üzere Evde Bakım Departmanımızla iletişime geçmek, sizin için en iyi bakımın belirlenmesini sağlayacaktır.

Birden fazla evde bakım türü farklı ihtiyaçlara hizmet ederken, ortak bir hedefi paylaşırlar: bakım alan insanlar için daha mutlu, daha bağımsız bir yaşam ailelerine manevi destek ve gönül rahatlığı sağlama.

Kişisel Bakım ve Refakat hizmetleri şunları içerebilir:

 • Banyo yapma, giyinme, tuvaleti kullanma gibi hizmetlerde kişiye yardım etme
 • Ambulasyon, transfer (örneğin yataktan tekerlekli sandalyeye, tekerlekli sandalyeden tuvalete) ve düşmeyi önlemeye yardımcı olarak evde güvenliği sağlama
 • Yemek planlama ve hazırlama, hafif temizlik, çamaşır yıkama, gündelik işler, ilaç hatırlatmaları ve benzer konularda yardım
 • Arkadaşlık etmek ve kişiyi hayata bağlayacak etkinliklerle meşgul olmasını sağlamak
 • Demans veya Alzheimer hastalığı olanların gözetimi

Hemşire Bakımı hizmetleri şunları içerebilir:

 • Her türlü ameliyat, hastalık, yaralanma ve benzeri durumlar için bakım
 • Hayati belirtilerin izlenmesi
 • İlaç yönetimi
 • Yara bakımı ve pansuman
 • Kronik hastalık yönetimi

Evde Sağlık Hizmetleri şunları içerebilir:

 • Uzman doktor randevusu
 • Kısa süreli hemşirelik hizmetleri
 • Fizik tedavi

Evde Bakım Benim İçin Uygun mu?

Evde bakım, çeşitli hastalık ve durumlarla yaşayan kişilerin, durumlarını yönetirken evde güvenli ve bağımsız yaşamaya devam etmelerini sağlar. İster kısa ister uzun süreli bakıma ihtiyaç duyulsun, genellikle şu kişiler için doğru seçimdir:

Evden çıkmak istemediğiniz durumlar

Kendinizi iyi hissetmiyorsunuz ama evden ayrılmanızda mümkün değil veya işlerinizin yoğunluğu arasında hastaneye giderek vermeniz gereken testleri veremiyorsanız Evde Bakım Departmanı tüm süreçleri sizin istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda yönetecektir.

Yaşlanan aile bireylerinin bakımı

Bir ebeveyn veya sevilen biri yaşlandıkça, aile üyeleri genellikle ilk başta yardım etmek için harekete geçer. Sevdiklerinin ihtiyaçları zorlaştıkça hayatın geri kalan sorumluluklarını yerine getirirken bu ihtiyaçların karşılanması mümkün olmayacaktır. Kişisel Bakım ve Refakat hizmetleri, aile tarafından sağlanan bakımı tamamlayabilir.

Demans veya Alzheimer hastalığı ile yaşamak

Evde bakım, hafıza kaybı olan bir kişinin evde, rahat ve tanıdık bir ortamda güvenli bir şekilde kalmasını sağlar. Destek personellerimiz Alzheimer ve bunama hastalarının bakımında özel olarak eğitilir.

Ameliyat sonrası bakım

Uzman hemşirelik bakımı, ameliyat sonrası bireylerin mümkün olduğunca hızlı iyileşmelerini sağlatacaktır.

“İleri teknolojik” bakıma muhtaç

Trakeostomi veya ventilatör gerektiren solunum sorunlarıyla uğraşanlar dahil olmak üzere çeşitli cihazlara bağımlı birçok insan için evde bakım hizmeti gereklidir.

Kronik bir tıbbi durumun yönetilmesi

Evde kronik bir durumun yönetilmesi için hemşirelik ve terapi bakımı hastanın kendi kendine yetebilme sürecini destekler. Bu yaklaşımın amacı, gereksiz hastaneye yatış riskini azaltmaktır.

Yaralanma, hastalık veya hastanede kalış sonrası iyileşme

Hastanede kaldıktan sonra eve geçiş zorlayıcı olabilir. Evde hemşirelik bakımı ve tedavisi eve geçişi daha güvenli hale getireceği gibi iyileşme sürecini de hızlandıracaktır.

Doğum sonrası yeni bebek süreci

Evde bakım, anne adaylarının bebekleriyle birlikte geçirecekleri ilk günlerde onlara pek çok konuda destek olarak yeni hayatlarına adaptasyonlarını sağlayacak, anne bebek ilişkisini güçlendirecek, annenin yaşaması olası endişeleri ortadan kaldıracaktır.

Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp Destek