Sağlık Kütüphanesi / Yüz ve Boyun Germe İşlemi Nedir?
Yüz ve Boyun Germe İşlemi Nedir?

Yüz ve Boyun Germe İşlemi Nedir?

Yüz ve boyun germe ameliyatı en temelde iki farklı operasyon olsa da genellikle birlikte yapılır ve birlikte önerilir. Bu operasyonun en temel amacı sarkık ve kırışık yüz dokularını kaldırma ve sıkılaştırma ile yüzün doğal bir şekilde genç görünmesini sağlamaktır. Başta yerçekimi, yaşlanma, güneş ışığına fazla maruz kalma gibi sebeplerden dolayı yüzde kırışıklıklar, sarkmalar ve deri de elastikiyet kaybı görülmektedir. Cildi pürüzsüzleştirmek, fazla yağ dokularını gidermek, doku ve kasları sıkıştırmak gibi işlemlerle yüzün gençleştirilmesi ve daha estetik bir görünüme sahip olması hedeflenir

Yüz germe estetiği ile sarkmış, gevşemiş cilt; burun, ağız, göz kapakları gibi yerlerde bulunan kırışıklıklar ve yağ dokularında birikme gibi sorunlu alanlar iyileştirilir ve daha genç bir yüz görünümü ortaya çıkarılır. Klasik yüz germe operasyonunda kulak önünden saçlı deriye uzanan bir kesi ile bollaşmış yüz ve deri gerilme işlemi uygulanır.

Boyun germe ameliyatı ise boyun bölgesinde meydana gelen kırışıklık, gevşeme ve sarkma gibi durumların düzeltilmesi için çene altındaki gıdı bölgesinden başlayarak tüm boyun derisin ve altında kalan yağ ve kas dokularının gerdirildiği, fazla dokuların da çıkarıldığı bir operasyondur. Her ne kadar bu iki işlem de tek başına yapılabilse de genellikle birlikte yapılması önerilir. Bu sayede daha başarılı sonuçlar ortaya çıkar.

Gelişen teknoloji ve her gün yenilenen tıbbi uygulamalar sayesinde günümüzde yüz ve boyun germe işlemi gayet kolay ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yüz ve Boyun Germe İşlemi Öncesi Hazırlıklar

Hem kadınların hem de erkeklerin tercih edebileceği bu operasyonla ilgili öncelikle hekiminiz ile istişare etmeniz ve operasyona karar vermeden önce hangi operasyonların uygun olduğu, gerekli şartları taşıyıp taşmadığınız ve iyileşme süreci ve risk hakkında bilgi almanız önemlidir. Ameliyat öncesi süreç temelde hastanın hekimine operasyon isteğini belirtmesiyle başlar

Bundan sonraki süreçte karşımıza çıkan en önemli konular şunlardır:

Cerrah seçimi 

Yüz ve boyun germe ameliyatı titizlikle yapılması gereken bir işlem olduğundan başarılı bir sonucun elde edilmesi ve gereksiz düzeltme operasyonlarının önlenmesi için tecrübeli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Hekiminiz ile operasyon öncesinde görüşme yaparak kullanacağı teknik hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Dikkat edilmesi gerekilenler

Bu süreçte hekiminiz tarafından önerilen, sizlerin yerine getirilmesi ve uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar:

 • Ameliyattan önceki gece su dahil hiçbir şey tüketmeyin.
 • Eğer sigara içiyorsanız doktorunuza danışarak ameliyattan bir süre önce içmeyi bırakmanız ya da azaltmanız gerekmektedir.
 • Ameliyattan önceki son hafta sağlıklı beslenmeye ve alkol tüketmemeye dikkat edin.
 • Hekiminizi son zamanlarda kullandığınız ilaçlardan, bitkilerden ve destekleyicilerden haberdar edin. Örneğin bazı ilaçlar (aspirin gibi) operasyon sonrası kanamalara sebep olabilir. Bu sebeple doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız gerekmektedir.
 • Yüz ve boyun germe işleminden bir gün önce ağır egzersizler yapmamak gerekir.
 • Ameliyat günü dişlerinizi hiç su yutmadan fırçalamaya özen gösterin. Eğer doktorunuz tarafından önerilen bir ilacı içmeniz gerekiyorsa bunu da minimum su içerek yapınız.
 • Yüz ve boyun germe işleminin yapılacağı gün tercihen geniş ve rahat bir giysi ve ayakkabı giymeniz ameliyat sonrası süreci daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Ekstra tedbirler

Ameliyat sonrası ilk 24 saat yanınızda duracak ve sizin yerinize araba kullanabilecek bir yakınınızın ya da arkadaşınızın size eşlik etmesi gerekebilir.

Ev ve iş yerinizdeki sorumluluklarınızı minimuma indirmeniz gerekebilir. Bunun için önceden yemek hazırlayabilir, ağır işlerinizi (örnek: temizlik işleri) birkaç gün öncesinden tamamlayabilir veya kısa bir süreliğine yakınlarınızdan birinden yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Ameliyat gününde ekstra ihtiyacınız olabilecek şeylerin önceden küçük bir listesini yapabilirsiniz. Hepsini temin ederek ameliyata girmek ameliyat sonrası süreci kolaylaştıracaktır.

Yüz ve Boyun Germe Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Yüz ve boyun germe ameliyatı, operasyonlardan hangilerinin yapıldığı ve hangi operasyon ile kombinlediğine göre değişiklik gösterse de ortalama 3 – 5 saat arasında tamamlanmaktadır. 

Yüz ve Boyun Germe Sonrası 

Yüz ve boyun germe sonrası iyileşme süresi kişiye ve ameliyatın şekline göre değişiklik gösterir. Operasyon sonrası hastaların iyileşme süreleri cerrahın uyguladığı tekniğe ve cerrahınızın ne kadar nitelikli olduğuna göre değişiklik gösterir. 

Yüz ve boyun germe operasyonu tıpkı diğer cerrahi işlemler gibi türlü yan etkilere ve komplikasyonlara sahiptir. İşlem sonrası ameliyatlı bölgede şişme ve morluk görülebilir. Operasyondan sonra görülebilecek komplikasyonlar arasında uyuşukluk, enfeksiyon, kesi bölgelerinde saç dökülmesi, ağrı ve yüz sinir hasarı ya da bölgede sıvı birikimi sayılabilir. Fakat bu komplikasyonların görülme ihtimali çok düşüktür. 

Yüz ve boyun germe ameliyatı sonrası 4-6 saat içinde hasta beslenmeye başlar ve yürütülür. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 1 veya 2 gün sonrasında çıkarılır. Operasyon sonrasında yapılan bandajlar ortalama bir hafta kalmaktadır. Ameliyattan sonra hafif ağrılar hissedilse de ağrı kesiciler ile bu ağrılar idare edilebilir.

Ameliyat sonrasında görülen morluk ve şişliklerin iyileşme süreci, kişinin cilt yapısı ile doğrudan ilgilidir. Ortalama 1 hafta süren ve daha sonrasında yavaşça azalıp yok olan bu şişliklerin daha çabuk geçmesi için doktorunuzun önerdiği şekilde buz tedavisi yapılmalıdır

Ameliyat sonrası oluşan izler kulaların ön ve arkasında saklanacağından dolayı pek belli olmaz. 6-12 ay içinde bu izler neredeyse görünmeyecek hale gelir.

Kısa sürede iyileşip günlük hayatlarına devam etmek isteyen hastaların göz önünde bulundurmasında fayda olacak birkaç tavsiye:

Ameliyattan Sonra Yapılması Gerekenler  

 • Doktorunuzun size vereceği tavsiyeleri iyi dinleyin. İyileşme süreciniz ile ilgili talimatlar doktorunuz tarafından detaylıca açıklanır. Doktorunuz size yaşınız, sağlık durumunuz ve fiziksel özelliklerine göre ameliyat sonrası birkaç hafta neler yapmanızın sakıncalı olduğunu söyleyecektir.
 • Belirli bir süre yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Sigara tüketimini azaltmak veya sigara tüketmemek sonuçların daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Yüz ve Boyun Germe Sonuçları

Yüzü ve boyun germe operasyonun sonucunda uzun ömürlü ve genç bir görünüme sahip olacak ve yüz ve boyun bölgenizdeki sorunlar ile ilgili nihai sonuçlar alacaksınız.

Yüz ve Boyun Germe Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Yüz ve boyun bölgesindeki genç ve sağlıklı görüntü zaman içinde belirli sebeplerden kaybolabilmekte ve bunun sonucunda deri ve derialtında bulunan yumuşak dokularda sarkma, kırışıklık, elastikiyet ve hacim kaybı görülebilmektedir. Bu sebepler:

 • Genetik faktörler 
 • Çevre koşulları
 • Yaşlanma
 • Yerçekimi
 • Sigara tüketimi
 • Sık kilo alıp verme
 • Stres olarak sıralanabilir.

Yüz ve boyun germe ameliyatları bu durumlara sahip ve yüz bölgesinde ve kişinin görünüşünde çarpıcı bir iyileştirme talep eden kişilere yapılabilir.

Yüz ve Boyun Germe Kimlere Yapılabilir?

Yukarıda bahsettiğimiz sebepler başta olmak üzere yüz ve boyun germe estetiği dünyada en yaygın olarak uygulanan cerrahi operasyonlardan bir tanesidir. 

Ameliyata engel herhangi bir sağlık problemi bulunmayan 18 yaşından büyük, estetik kaygısı olan, estetikle birlikte fonksiyonel bozuklukları olanlar ve fonksiyonel sorunları olan tüm hastalar bu ameliyatı olabilmektedir.

 

Yüz ve Boyun Germe Kimlere Yapılamaz?

Yüz ve boyun germe ameliyatlarında üst yaş sınırını belirleyen faktör kişinin ameliyata uygunluğudur. Operasyona engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan herkes bu operasyonu olabilmektedir.

Fakat

 • Kalp – damar hastalığı ve diyabet gibi kronik ve ciddi hastalıkları bulunanlara,
 • Sigara içenlere,
 • Daha önce başka karın ameliyatlarını geçirmiş olanlara yüz ve boyun germe önerilmemektedir. 

Yüz ve Boyun Germe İşleminde Yaş Sınırı Var mıdır?

Yüz ve boyun germe operasyonu 18 yaşından küçük hastalara gelişim çağının halen devam etmesi sebebiyle uygun görülmemektedir. Özellikle 40 – 50 yaş aralığında bu ameliyatın daha çok yapıldığı söylenebilir.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatında İz Kalır Mı?

Her estetik ameliyatta olduğu gibi yüz ve boyun germe ameliyatında da iz kalır. Fakat bu izler saçlı deri, kulak arkası ve çene altında saklanır ve zamanla silikleşir. Görünür olan izler sadece kulak önünde olup onlar da çok kısa sürede görünürlüğünü önemli oranda kaybedecektir.

Siz de yüz ve boyun germe ameliyatı yaptırmak veya süreç ile ilgili bilgi almak istiyorsanız hekiminize danışabilir ve muayeneden geçerek ameliyat konusunda hekiminizden görüş alabilirsiniz.