Hastanemizin pandemi COVID-19 salgın döneminde hastalarımız ve çalışanlarımız için aldığı önlemleri okumak için lütfen tıklayın.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOCUKLARDA SONBAHAR VE KIŞ HASTALIKLARI

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOCUKLARDA SONBAHAR VE KIŞ HASTALIKLARI

COVID-19, tıpkı diğer solunum yolu enfeksiyonları(grip, nezle, vb.) gibi damlacık yolu ile bulaşır. Ağız veya burun kanalıyla üst solunum yollarında kolonize olur ve çok hızlı bir şekilde akciğerlere iner. Bu hastalık tehlikelidir ve seyrinin nasıl olacağı konusu hala net olarak bilinmemektedir. Ancak çocuklarda ve gençlerde akciğer tutulumu, hastaneye yatış ve ölüm oranı düşük olarak nitelendirilmektedir. Çocuklarda ve gençlerde belirtiler ya çok hafiftir ya da yoktur. Görülebilen belirtilerse yüksek ateşten ziyade kuru öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısı, iştahsızlık şeklinde görülmektedir. Fakat bilinen vakalar arasında çocuk olup ciddi hastalık tablosu ile karşımıza gelen vakalar nadir de olsa vardır. Özellikle altta yatan kronik hastalığı (kalp, akciğer, böbrek hastalığı, alerjik hastalığı ya da bağışıklık sistemini zayıflatan kronik rahatsızlığı) olan çocukların risk altında olduğunu biliyoruz.     

Grip, Nezle ve COVID-19 birbirine karıştırılan ve aslında belirtileri birbirine çok benzeyen 3 farklı hastalıktır.

Nezle;  çocukların çok sık geçirdiği viral bir enfeksiyondur.  Burun akıntısı ile başlar. Yüksek ateş yapmaz. Genellikle biraz yorgunluk, halsizlik ve iştahsızlık olur ve birkaç günde, en fazla bir haftada iyileşirsiniz.

Grip; influenza virüslerinin oluşturduğu mevsimsel bir solunum yolu enfeksiyonudur. Nezleye göre daha ağır seyreder. Yüksek ateş ve solunum sıkıntısı olabilir. En belirgin olan belirtisi eklem-kas ağrılarıdır. Genellikle akciğere kadar inmediği, üst solunum yolunda kaldığı bilinir.  Kuru öksürük olabilir ama en önemli şey yüksek ateş olması ve hastayı yatağa düşürmesidir. Aslında COVID-19 da diğer solunum yolu enfeksiyonları gibi başlar ama farkı çok çabuk ilerlemesi ve akciğerde hasar bırakmasıdır. Yani her burnu akan, her yüksek ateşi olan, öksüren, hapşıran COVID-19 değildir. Bunun ayırıcı tanısını öykü, muayene ve testler ile hekimler yapmaktadır. Çocuğunuzda ya da sizde bu tür şikayetler olduğunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmek özellikle kış döneminde en doğru hareket olacaktır.

Alerjik belirtiler de COVID-19 belirtileri ile karışabilmektedir. Alerji belirtileri; hapşırık, burun akıntısı, gözlerde sulanma, kaşıntı, boğazda ve kulakta kaşıntı, kulakta dolgunluk, geniz akıntısı, daha nadir görülen nefes darlığı, hırıltı, öksürük olabilir. Alerjik nezle belirtileri olan hastaların mevcut şikayetlerine ateş, vücut ağrısı, halsizlik, bitkinlik, boğaz ağrısı, nefes darlığı, öksürük eklenmesi durumunda hem grip, hem de COVID-19 açısından en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gereklidir.

COVID-19 enfeksiyonundan korunmada yetişkin bireylere yapılan öneriler çocuklar için de geçerlidir. Ev izolasyonu, ev içi kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi, çocuklara en az 20 saniye kuralına uygun bir şekilde el yıkamanın öğretilmesi, el-ağız-yüz temaslarının mümkün olduğunca azaltılması ve bu konuda eğitim verilmesi çok önemlidir. Aile içinde herhangi bir bireyde ateş, öksürük gibi COVID-19 düşündüren bulguların saptanması durumunda sağlık kuruluşuna başvurulması ve temaslı olan aile bireylerine de test yapılması gerekmektedir. Korunmada bir diğer önemli etmen de bebek ve çocukların beslenmesidir. Çocukların bu dönemde özellikle probiyotikten; evde hazırlanan vitamin, lif, protein ve minerallerden zengin gıdaları tüketmesi, bol su içmesi korunmada önemli basamaklardan biridir. Özellikle bu dönemde çocukların aşılarının aksatılmaması da önemlidir.

Sağlıklı günler dileriz.

Uzm. Dr. Sema KANRA

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Antalya Yaşam Hastanesi

 

Pop-up

Hastanemizin çerez politikalarını okumak ve kabul etmek için lütfen tıklayın.