Hastanemizin pandemi COVID-19 salgın döneminde hastalarımız ve çalışanlarımız için aldığı önlemleri okumak için lütfen tıklayın.

MEME ESTETİĞİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER?

MEME ESTETİĞİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER?

Memeler birçok toplumda kadının cazibesini ve dişiliğini gösteren organlardır. Memeler süt ve hayat verici özelliği ile anneliğin, beslenmenin ve üremenin sembolüdür. Bunun dışında cinsel ilişkide önemli ve cinsel duyarlılığı olan organlardır. Tarihte doğurganlığın sembolü olmuştur. Tarih öncesi dönemlerde yapılmış olan kadın figürleri ve heykellerde bile memeler vurgulanmıştır. Çoğu kültürde meme gizlenecek şekilde bir giyim tarzı benimsenirken bazı kültürlerde ise tamamen açıkta bırakılmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı farklı toplumlar farklı bakış açılarına sahiptir.

 

  Bazen memeler gerek genetik gerekse diğer nedenlerden dolayı kabul edilen normal büyüklüğe ulaşamamakta ya da normal sınırların üzerinde olmaktadır. Bu durum kişileri hem psikolojik hem de sosyal olarak baskı altında tutabilmekte, kişilerin kendilerine güveni azalmakta ve ikili ilişkilerde olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Memenin Estetik Analizi

 

  Memeye estetik açıdan yaklaşırken memenin göğüs ön duvarındaki ayak izi, konik şekli, memenin konumu ile meme altı katlantısı arasındaki ilişki, meme başının memenin en projekte olduğu alan ile ilişkisi gibi parametreleri sayabiliriz. Ayrıca göğüs duvarının kemik yapısı da üzerinde bulunan memenin görünümünü etkilemektedir. Memenin ideal ölçüleri; sternum kemiğinin üst kısmında bulunan çentik ile meme başı mesafesi 19-21 cm, orta hat meme başı mesafesi 9-11 cm, meme başı ile meme altı katlantısı arasındaki mesafe yaklaşık 7-8 cm olarak belirlenmiştir. Tabi ki bu ölçüler kişinin vücut yapısına göre değişmektedir. Ameliyat öncesi vücut oranları ve hastanın isteği ile birlikte değerlendirilerek yeni meme boyutlarına karar verilmektedir.  Bütün meme ameliyatlarından önce hastalarımıza mutlaka meme kanseri taraması yapılmasını öneriyoruz. Genç hastalarımıza meme ultrasonografisi daha ileri yaş hastalarımıza mamografi uygulanmaktadır.

Meme Estetiği Ameliyatları

 

  Meme dokusu bazı insanlarda olması gerekenden çok büyük, çok küçük ya da kilo alıp verme, emzirme ve gebeliğe bağlı sarkmış olabilmektedir. Bu sıkıntıları gidermeye yönelik yaptığımız meme küçültme, meme dikleştirme, meme büyütme, meme büyütme ile birlikte dikleştirme ameliyatları meme estetik ameliyatlarını oluşturur.

 

Meme Büyütme

 

  Meme büyütme ameliyatlarının temel amacı kadınlara özgü meme görünümünün geliştirilmesi ve restore edilmesidir. Kadınlarda kozmetik meme cerrahisi istekleri her zaman birbirinden farklı olmuştur. Her kadının kendine özel bir görünüm isteği mevcut olup, bu isteği elde etmek amacı ile cerrahiyi tercih ederler. Bazı kadınlar doğum sonrasındaki süreçte meme dokusunun hacim kaybetmesi nedeniyle hekime başvurup daha dolgun bir göğüs yapısı tercih etmektedirler. Bazıları ise memelerinin küçük ve şekilsiz olması veya vücut ölçüleri ile uyumsuz olması nedeniyle başvururlar. İmplantlar bu tip problemler için çok uygun ve etkili bir çözümdür.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Olabilir?

 

  18 yaşını doldurmuş meme gelişimini tamamlamış hastalar meme büyütme ameliyatı olabilirler. Emzirme, kilo alıp verme sonrası içi boşalmış meme görüntüsünün düzeltilmesi için de meme protezi yapılabilmektedir. Bu durumlarda gerekliyse dikleştirme ile birlikte yapılması uygun olacaktır.

Yağ Enjeksiyonu İle Birlikte Meme Büyütme Yapılabilir mi?

 

  Yağ enjeksiyonu ile birlikte yeterli büyüme sağlanması için tekrarlayan ameliyatlar gerekebilmektedir. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmelerin kalıcılığı sınırlıdır. Bu sebeple sıklıkla meme protezi ile büyütmeyi tercih ediyoruz. Ancak uygun vakalarda asimetrileri düzeltmek, memenin üst bölümünü belirginleştirmek için memeye yağ enjeksiyonları yapabiliyoruz. Bazen özellikli durumlarda protez ile birlikte yağ enjeksiyonu yaptığımız vakalarımız da mevcuttur.

Meme Büyütmede Kullanılan Protezler Nelerdir?

 

  Yıllar içerisinde çok çeşitli protezler kullanılmıştır. Günümüzde 5. nesil protezler kullanılmaktadır. Bunlar silikon kaplı jel implantlardır. Zaman içerisinde protezlerde meydana gelen yırtılma delinme gibi komplikasyonları önlemek için protez teknolojisi de gelişmiştir ve firmalar ömür boyu bu tarz komplikasyonlar için garanti sunmaktadır. Silikon implantların dışında içi tuzlu sulu implantlar da kullanılmıştır. Zaman içerisinde sert olmaları ve tam doluluk sağlanamaması gibi sebeplerle kullanımdan kaldırılmıştır. Meme protezleri anatomik dediğimiz damla ya da yuvarlak olabilir. Bunların dışında pürtüklü ve düz kullanılabilmektedir. Şekline ve çeşidine, hastamızı muayene edip hangi alana yerleştireceğimize göre karar veriyoruz. Hacmi ve boyutuna yine hastalarımızın vücut ölçüleri, göğüs çapı ve büyüklük talebine göre muayene ile karar verilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatında Anestezi Gerekir mi? Ameliyat Süresi Ne Kadardır?

 

  Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat ortalama 1-2 saat arasında değişmektedir.

Meme Protezi Nereye Yerleştirilir?

 

 Meme protezi hastanın cilt yapısı, kalınlığı ve hastanın kilosuna bağlı olarak kas üstü, fasya altı ve kas altı olarak yerleştirilmektedir. Kas altı plan, protezin üst kısmının kas altında kaldığı alt kısmının meme dokusu altında kaldığı dual plan olarak isimlendirilir. Böylece daha doğal sonuçlar elde edilebilmektedir. Hangi plana yerleştirileceği muayenede hasta yapısına göre karar verilerek planlanır.

Meme Protezi Yerleştirilmesi İçin Hangi Kesiler Yapılır?

 

Meme protezi aksiller, meme başı altından, göbek deliğinden ve meme altı katlantısından yerleştirilebilmektedir. Aksiller ve göbek deliğinden uygulanabilen protezlerin sınırlı olması, meme başından uygulamalarda enfeksiyon riskinin artması sebebi ile sıklıkla meme altı katlantısı kesisi kullanılmaktadır.

 

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Sizleri Neler Bekliyor?

 

  Ameliyat sonrası sizlere hafif baskı uygulayan balensiz sütyen giydiriyoruz. Bu sütyenin 1 ay kullanılmasını öneriyoruz. 1 gün de hastanede yatış gerekmektedir.

 

  Meme büyütme ameliyatı, protez kas üstüne yerleştirildiğinde sıklıkla ağrısız bir ameliyattır. Eğer kas altı yerleştirildiyse bir miktar ağrılı olabilir ancak bunu önlemek için ameliyatta uzun etkili uyuşturucu ilaçlar uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında da ağrı kesicilerle ağrıyı en aza indiriyoruz.

Ameliyattan yaklaşık 3-4 gün sonra günlük işlerinize devam edebilirsiniz. Ancak yerden ağırlık kaldırmak, yukarı uzanıp bir şeyler almak gibi hareketleri 1 ay süre ile kısıtlıyoruz.

Meme büyütme ameliyatından 3 gün sonra yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz. Diğer egzersizlere 6 hafta  sonra başlanmasını öneriyoruz.

“Kas altı protez yerleştirilmesi sonrası kolda güçsüzlük olur mu?” sorusu sıklıkla sorulur. Bu ameliyat sonrası kolda güçsüzlük oluşmaz.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

 

  Meme büyütme ameliyatı da diğer ameliyatlar gibi yara iyileşme bozukluğu, kan toplanması (hematom), yara yeri enfeksiyonu gibi riskler taşır. Bu komplikasyonlar uygun ilaç kullanımı ile sıklıkla görülmez. Bunların dışında meme protezi çevresinde seroma dediğimiz sıvı birikimi görülebilmektedir. Vücuda koyulan her yabancı cisme karşı vücut bir inflamasyon süreci başlatır ve yabancı cismin etrafında kapsül oluşturur. Bu beklenen, olması gereken bir durumdur. Ancak bu reaksiyon normal sınırları aşıp kapsülde ciddi bir kalınlaşmaya ve çekilmeye sebep oluyorsa bu duruma kapsül kontaktürü denilmektedir. Kapsül kontraktürü erken evrelerde ise sıklıkla takip edilir ancak ilerlemiş durumlarda protezin çıkarılıp yeni protez ile değiştirilmesi gerekebilmektedir.

Meme Protezi Meme Kanseri Yapar mı?

 

  Yapılan çalışmalar meme protezinin meme kanserine yol açtığını göstermemiştir. Aynı zamanda sıklıkla meme kanseri taramasına engel olup olmadığı sorulmaktadır. Dijital mamografi cihazları, meme ultrasonografisi ve meme manyetik rezonans (MR) görüntülemesi ile hasta rahatlıkla meme kanseri taraması yaptırabilir. Yani meme protezi, meme kanseri taramasına engel olmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirmede Sorun Yaşar mıyım?

 

  Meme protezleri kas altına ve meme dokusu altına yerleştirildiğinden yapılan çalışmalar emzirmeye engel olmadığını göstermiştir.

Meme Dikleştirme

  Kilo alıp verme, gebelik ve emzirme sonrası memenin içinin boşalması ve yaşlanmaya bağlı memede meydana gelen sarkmaları düzeltmek için yapılan ameliyatlardır.

Genellikle sarkmanın derecesi, meme başının meme altı katlantısına göre pozisyonuna bakılarak karar verilir. Ancak bazı vakalarda meme başı, meme altı katlantısının üzerinde olsa bile meme dokusunun, meme altı katlantısından fazla miktarda aşağı sarkmış olduğu görülür. Meme dikleştirme ameliyatında hangi tekniklerin kullanılacağı hastanın sarkmasının miktarına ve tarzına göre değişiklik göstermektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

 

  Meme dikleştirme ameliyatında amaç hastanın meme başını olması gereken estetik yerine almak, memedeki sarkmış deri fazlalıklarını uzaklaştırmaktır. Meme dikleştirme sonrası bir miktar küçülme de olur. Eğer hastanın memesi yeterli büyüklüğe sahipse protezsiz yeterli dikleştirme sağlanabilir. Ancak hastanın memesi küçük ve hastanın daha büyük meme isteği de mevcutsa sıklıkla dikleştirme ile birlikte protez de kullanılmaktadır.

  Memenin sarkmasının derecesine, çeşidine ve büyüklüğüne göre protezli ya da protezsiz, vertikal ya da ters T kesisi kullanılarak ameliyat yapılır. Vertikal keside meme başında ve bunun altında orta hatta uzanan bir kesi mevcuttur. Ters T kesili meme dikleştirmede ise buna ek olarak meme altı katlantısında da kesi vardır. Hangi tekniğin seçileceğine hastanın sarkma derecesi, memenin büyüklüğü ve hastanın boyut talebine göre muayene ile karar verilmektedir. Daha küçük ve az miktardaki sarkmalar ise yalnızca protez kullanarak da düzelebilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Anestezi Gerekir mi? Ameliyat Ne Kadar Sürer?

 

  Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık 2-3 saat sürmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Sizleri Neler Bekliyor?

 

  Ameliyat sonrası sizlere hafif baskı uygulayan balensiz sütyen giydiriyoruz. Bu sütyenin 1 ay kullanılmasını öneriyoruz. 1 gün de hastanede yatış gerekmektedir.

  Ameliyat esnasında her iki memeye dren yerleştiriyoruz. Bu ameliyattan sonra herhangi bir kan toplanmasını önlemeye yönelik yapılan bir işlemdir. Drenler sıklıkla birinci gün çıkarılır.

  Meme dikleştirme ameliyatı protez kullanılmadıysa ya da protez kas üstüne yerleştirildiğinde sıklıkla ağrısız bir ameliyattır. Eğer protez kas altı yerleştirildiyse bir miktar ağrılı olabilir ancak bunu önlemek için ameliyatta uzun etkili uyuşturucu ilaçlar uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında da ağrı kesicilerle ağrıyı en aza indiriyoruz.

  Ameliyattan yaklaşık 3-4 gün sonra günlük işlerinize devam edebilirsiniz. Ancak yerden ağırlık kaldırmak, yukarı uzanıp bir şeyler almak gibi hareketleri 1 ay süre ile kısıtlıyoruz.

  Meme dikleştirme ameliyatından 3 gün sonra yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz. Diğer egzersizlere 6 hafta sonra başlanmasını öneriyoruz.

  Ameliyattan 4 gün sonra banyo yapılmasına izin veriyoruz.

  Ameliyattan sonra memeler olması gerekenden daha dik ve yukarıda görülür. Zaman içerisinde meme olması gereken yere iner. Asıl sonuç 3. ayda meydana gelmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

 

  Meme dikleştirme ameliyatından sonra bütün ameliyatlarda da görebildiğimiz yara iyileşme bozuklukları, enfeksiyon, kan toplanması(hematom) görülebilmektedir. Eğer protez ile birlikte yapıldıysa protez ameliyatında görülebilecek durumlar bu ameliyat için de geçerlidir.

 

Meme Küçültme

 

  Genç veya yaşlı fark etmeksizin büyük memeler kadınlarda ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Özellikle yaş ilerledikçe ve memeler formunu kaybettikçe hastaların şikayetleri artmaktadır. Büyük memeler kişileri ergenlik döneminden itibaren etkileyen bir problemdir. Hastalar kıyafet seçimindeki zorluklar, spor yaparken yaşanan sıkıntılar, bel ve boyun ağrıları ile mücadele etmek durumunda kalmaktadır. 

  Özellikle yaz aylarında memelerin altında kalan bölgelerde oluşan dermatitler hastalarımızı çok etkilemektedir. Kliniğimizde memelerin küçültülmesine yönelik birçok teknik uygulanmaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağına memedeki sarkmanın derecesi, memenin büyüklüğü gibi faktörlere bakarak muayene esnasında karar veriyoruz.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir?

 

18 yaşına girmiş meme gelişimini tamamlamış her hasta meme küçültme ameliyatı olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatında Anestezi Gerekir mi? Ne Kadar Sürer?

 

Meme küçülteme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık 2-3 saat sürmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Sizleri Neler Bekliyor?

 

  Ameliyat sonrası sizlere hafif baskı uygulayan balensiz sütyen giydiriyoruz. Bu sütyenin 1 ay kullanılmasını öneriyoruz.

  1 gün de hastanede yatış gerekmektedir.

  Ameliyat esnasında her iki memeye dren yerleştiriyoruz. Bu ameliyattan sonra herhangi bir kan toplanmasını önlemeye yönelik yapılan bir işlemdir. Drenler sıklıkla birinci gün çıkarılır.

  Meme küçültme ameliyatı sıklıkla ağrısız bir ameliyattır. Ağrılar hafif ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir.

  Ameliyattan yaklaşık 3-4 gün sonra günlük işlerinize devam edebilirsiniz. Ancak yerden ağırlık kaldırmak, yukarı uzanıp bir şeyler almak gibi hareketleri 1 ay süre ile kısıtlıyoruz.

  Ameliyattan sonra 4 hafta sadece yürüyüş egzersizi öneriyoruz. 4-6 hafta arasında kol ve göğüs egzersizleri dışında diğer spor aktivitelerinini yapabilirsiniz. 6. haftadan sonra tüm egzersizler yapılabilmektedir.

Meme Küçülteme Ameliyatı Meme Kanserine Neden Olur mu?

 

  Meme küçültme ameliyatı meme kanserine neden olmadığı gibi meme küçültme ameliyatında meme dokusunun bir kısmı çıkarıldığından koruyucu bile olabilmektedir. Meme ameliyatından sonra çıkarılan meme parçaları patoloji tarafından incelenmektedir. Nadiren de olsa raslantısal olarak bu çıkarılan dokulardan kanser tanısı konulabilmektedir. Bu sebeple meme kanserine yol açmaz, aksine tarama açısından da faydalıdır.

 

  • Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
  • Op. Dr. Sultan YALÇIN
  • Antalya Yaşam Hastanesi

Pop-up

Hastanemizin çerez politikalarını okumak ve kabul etmek için lütfen tıklayın.