Hastanemizin pandemi COVID-19 salgın döneminde hastalarımız ve çalışanlarımız için aldığı önlemleri okumak için lütfen tıklayın.

Kulak estetiği nedir?

Kulak estetiği nedir?

Kulak Estetiği (Otoplasti), kulağın şekil bozukluğuna yönelik yapılan estetik  ameliyatlardır. En sık Kepçe (Belirgin) Kulak düzeltilmesi için yapılsa da kulakta görülen birçok deformite için estetik ameliyat yapılabilmektedir.

 

Kepçe Kulak nedir?

 

Kulağın boyutundan bağımsız olarak anormal görünecek şekilde kulağın çıkıntılı olması olarak tanımlanır. Kulağın çıkıntılı görünümünün sebebi kulağın baş ile yaptığı açının artmış olması ve doğal kulak görünümünde bulunması gereken ‘’       Y’’ şeklindeki kıkırdak kalıntının oluşmaması ya da yetersiz olmasıdır. Bunun dışında kulak iskelet yapısındaki bozukluklar, kulağın bir bölümünün ya da tamamının olması gerekenden büyük olması da belirgin kulak deformitesine neden olur. Bu sayılan faktörler tek tek ya da bir arada bulunabilir.  Genellikle fiziksel bir hastalık değil estetik bir problem olarak değerlendirilir. Çocukluk çağında akranları tarafından alay konusu olabileceğinden özgüven eksikliği ve depresyona kadar varabilen etkiler görülebilir. Bunun dışında erişkinlerde yaşam kalitesini etkileyip psikoloji ve sosyal sorunlara yol açabilmektedir.

 

Kulağın estetik analizi nasıl yapılmaktadır?

 

Kulak estetik açıdan değerlendirilirken, kulak boyutundan ziyade kulağın yüz ve kafa ile oluşturduğu harmoni önem arz etmektedir. Kulağın boyutları normal sınırların üzerinde olsa bile kafa ve yüz ile ilişkisi normal ise estetik görüntü için yeterlidir. İnsan vücudunun hemen hemen her organında olduğu gibi iki kulak arasında asimetrilerin olması normaldir. Eğer asimetri belirgin değilse genellikle tedavi gerektirmez. Bazı parametreler kulağı estetik açıdan değerlendirmede bizlere yardımcı olmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse; kulağa yandan bakıldığında kulağın uzun ekseni ile dikey düzlem arasında yaklaşık 20 derece bir açı olması beklenir, kulağın genişliği uzunluğunun yaklaşık %50-60’ı kadardır, kulağa arkadan bakıldığında kulak üst kenarı ile kafa arasında yaklaşık 20-30 derece bir açı bulunmalıdır ( Örn: Bu açılar kepçe kulak deformitesinde artmıştır).  Kulağa önden baktığımızda kulağın en dış kenarının Y şeklindeki kıkırdak katlantısı arkasından yaklaşık 2 mm görünüyor olması gerekir. Otoplasti( Kulak Estetiği) ameliyatı uygulanırken bu gibi birçok parametre bize yol göstericidir. Ancak en önemlisi kulağın kafa ve yüze uyumudur. Ameliyat esnasında baş bir bütün olarak değerlendirilerek kulağın son haline karar verilir.

 

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalı?

 

Otoplasti (kepçe kulak ameliyatı)’nin ne zaman yapılması gerektiği ile ilgili kesin bir kural bulunmamaktadır. Kulak gelişiminin %80-90’ı 6 yaş civarında tamamlanmaktadır. Bu yaştan itibaren ameliyat yapılabilir. Ancak kepçe kulak deformitesine sahip çocuklar okul döneminde akran zorbalığına ve yaşıtlarının eleştirilerine maruz kalabildiğinden, çocukları bu durumdan korumak için okula başlamadan önce ameliyat olması önerilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı çoğunlukla daha ileri ergenlik dönemine ve erişkinlik dönemine kalmaktadır. Bu sebeple hastalarımızın çoğunluğunu bu yaş grubundaki hastalar oluşturmaktadır.

 

Kepçe kulak ameliyatında hangi anestezi uygulanır?

 

Çocukluk çağındaki hastalarımızda genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastanın isteği ve toleransına bağlı olarak ergenlik dönemi ve erişkin dönemde lokal anestezi veya damarla hafif uyku hali verilerek gerçekleştirilebilmektedir. Eğer hastamız çok huzursuz ve tedirgin ise erişkin dönemde de genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

 

Kulak ameliyatında neler uygulanıyor?

 

Kepçe kulak ameliyatı(otoplasti) sıklıkla kulak arkasından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Ameliyatın amacı; deformiteye sebep olan eksik kıkırdak katlantılarının oluşturulması, fazla olan kıkırdak alanların uzaklaştırılması ve kulak kafa arası mevcut büyük açının daraltılması ile kulağın uygun pozisyona getirilmesidir. Deformitedeki çeşitlilik ve derecelere göre farklı teknik ve uygulamalar yapılabilmektedir. Çünkü farklı deformiteler genellikle bir arada farklı derecelerde bulunur. Kulak deformitelerinin doğru analizi otoplastinin en önemli basamağıdır. Ameliyat genellikle 1.5 saat sürer. Kan toplanması olmaması için özel pansuman malzemeleri ile baskılı bir pansuman uygulanır. Lokal anestezi uygulanan hastalar aynı gün eve gönderilebilir.  Genel anestezi uygulanan hastalar 1 gece hastanede takip edilerek ertesi gün taburculuğu yapılabilir.

 

Kepçe kulak ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

 

Ameliyat sonrası kan toplanması gibi komplikasyonları önlemek amacıyla baskılı bir pansuman ile ameliyat sonlanır. Genellikle bu baskılı pansumanlar 3 gün tekrarlanır sonrasında küçük bir pansuman ve sporcu bandanası ile takip edilebilir. 7. Gün kulak arkasındaki dikişler alınır. Bundan sonra duş alınabilir. 2 hafta bandana kullanımına devam edilir. Sonrasında 1 hafta da yalnızca geceleri takılarak bandana kullanımı 3 haftaya tamamlanır. Kulağın iyileşme döneminde 2 hafta ağır egzersizler kısıtlanır. Yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri yapılabilir. Uyku esnasında iyileşmenin hızlanması ve ödemi önlemek amacıyla yüksek yastıkla yarı oturur pozisyonda yatılması önerilir. Kulakta birkaç hafta sürecek hissizlik oluşması normaldir. Bu dönemde saç kurutma ve fön işlemlerinde dikkatli olunmalıdır.

 

Kulak Estetiği (Otoplasti) sonrası iz kalır mı?

 

Kulak estetiği sıklıkla kulak arkasından yapılan bir kesi ile yapılmaktadır. Kesi kulak arkasında kaldığından sıklıkla dışarıdan iz belli olmaz. Ancak kulak kaldırıldığında görülebilir. Dikişler 1 hafta sonra alınır. Sonrasında zamanla yara izi yaklaşık 6-12 aylarda daha az görünür hale gelir. Bazı özellikli vakalarda kulak önünden kesi yapmak gerekebilmektedir. Bu durumlarda genellikle kesiler kulak kıvrımlarına saklanır ve en az iz kalacak şekilde dikilir.

 

Kulak ameliyatı sonrası hangi problemler oluşabilir?

 

Kulak estetiği ameliyatında da her ameliyat gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. En sık görülenler şu şekilde sıralanabilir.

  • Kanama sonucu kulak içinde kan toplanması(hematom) kulak estetiği ameliyatı sonrası görülebilmektedir. Sıklıkla erken dönemde enjektör ile boşaltma yöntemi ile tedavi edilmektedir.
  • Enfeksiyon nadir görülen bir komplikasyondur. Ancak kulak kıkırdağında değişiklikler yapabildiğinden dikkat edilmesi gerekmektedir. Antibiyotik kullanımı ve gerekli tedbirlerin alınması ile risk daha da azaltılır.
  • Ameliyat esnasında kulağın aşırı derecede arkaya alınması, genellikle hastalar tarafından istense de yapılması doğru değildir. Fazla geriye alma telefon kulağı deformitesine yol açabilmektedir.
  • Ameliyat esnasında konulan dikişler zaman çerisinde ciltten çıkıp sivilce benzeri reaksiyonlar oluşturabilir. Böyle durumlarda o bölge temizlenir ve dikişler alınır. Dikişlerin alınmasında sakınca yoktur.

Kepçe kulak dışında kulakta başka deformiteler var mıdır?

 

Çocuğun anne karnında gelişimi esnasında kulak kıkırdak ve yumuşak dokularında meydana gelen yetersizliğe bağlı olarak ortaya çıkabilen ya da tamamen genetik geçişle meydana gelen deformitelerdir. Bunlar arasında makrotia, deniz kabuğu kulak, konstrikte(katlanmış) kulak, Stahl Kulağı, kriptotia, soru işareti kulağı sayılabilir. Bunların bir kısmı kepçe kulak deformitesine eşlik edebilir.

 

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Op. Dr. Sultan YALÇIN

Antalya Yaşam Hastanesi

Hastanemizin çerez politikalarını okumak ve kabul etmek için lütfen tıklayın.