×
DUYURU: HASTA ZİYARETLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME İÇİN TIKLAYINIZ

Alerji Testleri

Allerjik Rinit, Allerjik Astımı olan hastaların allerjik semptomlarının değerlendirilmesi ve sosyal çevrelerini bu sonuçlara göre modifiye etmeleri bakımından yararlı bir testtir. Allerji testi kliniğimizde 33 parametre için deri prick testi şeklinde yapılmaktadır.

Alerji Testleri

Deri veya kan testleri alerjiye neden olan etkenleri bulabilmek için kullanılmaktadır. Genellikle deri testleri kullanılmaktadır,çünkü bu testler hızlı, güvenilir, genelde kan testinden ucuzdur.

Deri Testleri

Küçük miktarlardaki şüphenilen alerjenler deri üzerine yerleştirilerek sonucun gözlenmesine dayanır. 3 farklı tip deri testi bulunmaktadır.

Pirik Testi (Prick);

Bu test bir kaç damla alerjenin deriye uygulanması esasına dayanır. Genellikle kol iç yüzüne veya deri sırtına uygulanır. Eğer kişide belli bir etkene karşı alerji gelişiyorsa o alerjenin uygulandığı bölgede kızarıklık meydana gelmesi tanı koymak için yeterlidir. Tek seferde 20 den fazla alerjen ugulanabilir.Önce bir damla bu bölgeye uygulanır ve daha sonra burası deri tarafından içeri alınması için bir iğne yardımıyla delinir. Sonuçta 15-20 dk içerisinde okunur.

Cilt içi test:

Prick testinden şüphelenilen durumlarda kullanılır, ancak bu testi bir dezavantajı vardır ki, o da herhangi bir maddeye alerjisi olmadığı halde bu testle alerjisi varmış gibi reaksiyon vermektedir (yalancı pozitif sonuç).

Patch testi:

Bu test kontakt dermatit tanısında kullanılmaktadır. Petlere emdirilmiş alerjen maddelerin deriye yapıştırılarak 24 ila 72 saat arasında bekletilerek sonuç alınır.

Kan Testi

Kan testleri, deri testleri kadar hassas değildirler ancak deri testi yapılamayacak hastalarda kullnılmaktadır.

En sık kullanılan kan testi ise ELISA dır. Bu testle kandaki antikor (alerjen maddeye karşı oluşan madde), bu genellikle IgE dir.