Bölümlerimiz /

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Genel Tanıtım

Rekonstrüktif Cerrahi doğumsal ya da sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır.Rekonstrüktif Cerrahideki öncelikli amaç; etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır. Kişinin bedenindeki bazı nedenlerden oluşan değişiklikler (tümör, enfeksiyon, yanık v.b.) kişinin günlük yaşamını etkileyip estetik görünümünü ve ruh sağlığını bozabilir. Bunun yanısıra doğuştan olan bazı işlevsel ve estetik şekil bozuklukları da kişinin ruh sağlığını etkileyebilir. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi mevcut olan bozukluğa göre dokuların yeniden şekillendirilmesi ile bireye en iyi estetik görünümü ve işlevselliği kazandırmayı ve kişinin mutlu olmasını hedefler. Plastik Cerrahi her yaş grubuna hitap eder ve hastayı bütün olarak ele alır. Uzman doktorumuz ve ekibimizle hastalarımızın bu bölümle ilgili sorunlarında da yanlarındayız.

Plastik Cerrahide Yapılan Başlıca Operasyonlar Şunlardır.

MEME ESTETİĞİ

 • Jinekomasti
 • Meme Büyütme
 • Meme Küçültme
 • Meme Dikleştirme
 • Meme Ucu Problemi
 • Meme Rekonstrüksiyonu

ESTETİK YÜZ AMELİYATLARI

 • Kaş Kaldırma
 • Burun Estetiği
 • Yüz Germe
 • Boyun Germe
 • Çene Ucu İmplantı
 • Elmacık Kemiği İmplantı
 • Göz Kağağı Estetiği
 • Kepçe Kulak Estetiği

CİNSEL ESTETİK

 • Vajina
 • Labioplasti

VÜCUT ESTETİĞİ

 • Yağ Alma
 • Karın Germe

ÇOCUKLARDA PLASTİK CERRAHİ

 • Yanık
 • Sindaktili
 • El Anomalisi
 • Hemanjiyom
 • Dudak Yarığı
 • Damak Yarığı
 • Hayvan Isırıkları
 • Kulak Anomalisi
 • Meme Anomalisi
 • Yüz Anomalisi


DİĞER KONULAR

 • Yara İzleri
 • Deri Kanserleri
 • Doku Genişletme
 • Baş - Boyun Kanserleri

Kepçe Kulak Estetiği
En sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Küçük çocuklarda ameliyat genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir. Yapılan işlem kalıcı bir işlemdir. Verilen şekil ömür boyu kalıcıdır.

Burun Estetiği
Burun estetiği ya da Rinoplasti burun şeklinin estetik bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Estetik amaçları gerçekleştirmek için veya burun içindeki eğrilikleri düzeltmek ve tıkanıklıkları açarak solunum güçlüğü problemlerini düzeltmek amacıyla yapılabilir. Ameliyat yaşı 18 yaş ve üstüdür. Burun Estetiği genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Burun estetiği ameliyatı sonunda burun üstüne alçı atel uygulanır. Alçı atel, 7. günde tamamen çıkarılır.

Göz Kapağı Estetiği
Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yerdir. Göz kapağı yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince deri ile kaplıdır. Gözkapağı etrafında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler de göz kapaklarını etkiler. Bu durumlar göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir. Standart göz Kapağı ameliyatlarında göz kapağı derisi, deri altındaki ince kas tabakası ve göz torbalarını dolduran yağlar alınır. Ancak ideal tedavide eğer yüzün diğer kısımlarında yaşlılığa bağlı değişimler varsa onların da düzeltilmesi ile yüzünütde daha genç bir görünüm oluşacaktır.

Yüz Germe
Günümüzde uygulanan yüz estetiği tekniğinde sarkan yanak dokuları yanak içinden yukarı çekilerek yanaklar ve yüzün dolgunlaşması sağlanır. Sonuç olarak hastada sarkan dokular yeniden eski yerlerine getirildiği için doğal görünQmlü bir gençleşme sağlanır ve dışarıdangörünen bir iz kalmadan ameliyat gerçekleştirilmiş olur.

Kaş Estetiği
Kaş kaldırma ya da kas asma ameliyatı lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Hastanede yatış olmamaktadır. Etkisi uzun yıllar kalıcıdır.

Karın Germe
Doğum sonrasında ya da aşırı kilo alıp vermeye bağlı oluşan karın bölgesindeki sarkmalar karın estetiği ile düzeltilir. Karın estetiği ya karın derisinin fazlalıklarının çıkarılarak gerdirildiği karın germe ameliyatı ile ya da liposakşın yöntemiyle fazla yağlar alınarak yapılır. 

Meme Büyütme
Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Ancak çeşitli sebeplerle göğüsler küçülebilir ya da gelişme geriliği sonucunda yeterli büyüklüğe ulaşmayabilir. Bu gibi durumlarda küçük olan meme büyütme ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür. Meme büyütme en uygun silikon meme protezleri ile yapılabilir.

Meme Küçültme
Aşırı büyük olan memeler, hastalarda kamburlaşmaya, meme altında mantar enfeksiyonlarına, ayrıca sütyenin omuz askısının rahatsızlık oluşturmasına kadar çeşitli problemlere neden olabilir. Meme küçültme ameliyatı sonucunda meme hacim olarak küçülür ve dikleşir. Yapılan ameliyatta, uygun kısımlarından meme dokusu ve deri fazlalıkları çıkartılır, meme başı daha yukarıya olması gereken yere alınır.

Meme Dikleştirme
Meme dikleştirme ameliyatı sarkmış olan göğüslerin eski haline getirilmesidir. Eğer meme uçlarınız meme a!lı katlantı çizginizin üzerinde kalıyorsa her şey yolunda demektir. Eğer bu çizgi seviyesine inmişse hafif, bu çizginin altında ise ileri derecede meme sarkıklığınız vardır ve bu durum meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilebilir.

Erkekte Meme Büyümesi
Erkek hastalarda, meme bölgesinde kadın tipinde büyümesi durumudur. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir. Üç ana tipi vardır: Glandüler, yağlı-glandüler, basit yağlı. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu, yağlı tipte ise yağ dokusu hücreleri oluşturur. Glandüler tipte liposuction (yağ emilmesi) ve cerrahi çıkartma birlikte uygulanır. Kitle sadece yağ dokusundan oluşuyorsa, sadece liposakşırı uygulanabilir. Kitlenin aşırı büyüme yaptığı ve meme de sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile birlikte çleri fazlalığının da çıkarılması gerekebilir.
Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık 13-15 yaşlarındaki veya daha büyük erkeklerde görülmektedir. Erkek çocukların %90'lnda bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde, meme kanseri olasılığı hatırlanmalıdır. Ayrıca, jinekomastiye yol açan diğer durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekir. Bunlar arasında; Hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, bazı organların kanseri, tiroid bezi hastalıkları, testis hastalıkları, eroin veya benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, bazı ilaçların kullanımı gibi sebepler sayılabilir.

Yağ Alma
Liposakşın, Liposuction, Liposhaping, Liposculpturirıg, Body Counturing tüm bu kelimeler vücudun çeşitli bölgelerinden vakumla yağ emilip gereken bölgelere bu emilen yağdan enjeksiyonla ilave yapılarak, vücudun yeniden şekillendirilmesini ifade ediyor. Liposakşın lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi altında yapıldığında bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Lokal anestezi ile yapılırsa, liposakşın yapıldıktan sonra birkaç saat dinlenip gidebilirsiniz.

Baş Boyun Kanserleri
Deri kanseri gözle görülebilen bölgelerde ortaya çıktığından genellikle erken devrede tanı konabilmekte ve tedavide başarı oranı bu nedenle yüksek olmaktadır.
Yüzünüzde, ellerinizde ya da vücudunuzda bir aydan daha fazla süre iyileşmeyen kapanmayan yara, fark ederseniz zaman geçirmeden doktorunuza başvurunuz.
Boyunda şişlik fark ederseniz öncelikle iltihap ya da bir apse akla gelir. Eğer apse belirtileri (kızarıklık, şişlik, ağrı, ısı artışı) yoksa ve şişli k giderek büyüyor ya da aynı büyüklükte kalıyorsa bu durumda daha kötü durumlar akla gelebilir. Bunlar arasında tümör ya da kanser olabilir. Dudak, yüzün alt bölümü veya kulak kepçesi derisinde iyileşmeyen bir yara fark ederseniz şüphelenmeniz gerekir. En kötü ilerleyişe sahip olan kanser olan "Malign melanom" hastalığında, deride daha önce mevcut olan veya sonradan çıkan bir leke (ben) koyu siyah veya koyu mor renk değişikliğine neden olur; bazen de ortadaki bir lekenin etrafında daha küçük lekeler görülür. Bunun dışında leke üzerinde kanama veyarenk değişmesi olabilir.
Baş veya boyun derisinde özellikle büyüklüğü artan siyah veya koyu mor renkli bir leke fark ederseniz muayene olmanız gerekir.
Malign melanoma ise çoğunlukla güneşten uzak kapalı odada uzun süreli çalışıp daha sonra birden örneğin yaz tatilinde kısa süreli fakat çok şiddetli güneş ışınına maruz kalanlarda görülebilir;
Deri kanserlerinin sık görüldüğü bir bölge de alt dudaktır. Özellikle erkeklerde daha sık görülmekte ve zaman kaybedildiğinde yara genişlemekte tüm dudağı tutabilmekte, hatta buradan boyun bezelerine (lenf bezi) ve diğer organlara (akciğer, kemik) yayılabilmektedir. Yine erken devrede tanı konduğunda tamamen tedavisi mümkündür.

Hastanelerimiz

Antalya Yaşam Hastanesi

Hekimlerimiz