×
DUYURU: Pandemi (COVID-19) Döneminde Hastalarımız ve Çalışanlarımız için Aldığımız Önlemlerden Bazıları
Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat!

Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kışın giydiğimiz kalın, koyu renkli giysileri bir kenara atıyor yerine açık renkli ve incecik kıyafetleri tercih ediyoruz. Fazla kilolarımızı saklayamadığımız için yaptığımız hızlı ve hatalı diyetler, zayıflamamızı engelleyip motivasyonumuzu düşürebiliyor. Peki, yaz aylarında nasıl beslenmeliyiz?

Fazla meyve tüketmek kilo alımına sebep olabilir 

Yazın kilo vermek için en çok meyvelere yöneliriz. Ancak yaz meyvelerinin şeker ve kalori içerikleri yüksek olduğundan fazla tüketilmeleri kilo vermenizi güçleştirebilir. Hatta bazen kilo alımına bile neden olabilir. Bu sebeple meyveleri ana öğün alternatifi olarak düşünmemelisiniz

(karpuz+peynir+ekmek gibi).Çünkü doygunluk hissetmek için fazla miktarda yemek isteyecek, ve kısa süre içinde tekrar acıkacaksınız. Meyve seçeneklerini yemek sonrası ya da ara öğünlerde belli miktarlarda tüketmelisiniz.

Salata ve yoğurt yemeklerinize eşlik etmeli

Yaz aylarında ana öğünlerde zeytinyağlı sebze ve kurubaklagil yemekleri, ızgara, fırın ya da sote şeklinde pişmiş yağsız kırmızı et, tavuk, hindi veya balık tüketebilirsiniz. Bu yemeklerin yanında salata ve yoğurt yiyebilir, yaz meyveleriyle yapılmış ve şeker eklenmemiş kompostolar içebilirsiniz. 

Masum görünen tatlı: Dondurma

Dondurma her ne kadar masum bir tatlı gibi görünse de içeriğindeki yağ, krema ve şeker, sütün masumiyetini bozabilir. Sade ya da meyveli dondurmayı külahsız ve 1-2 topu geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Hergün dondurma tüketiminin de kilo artışı için bir risk taşıdığını unutmamalısınız.

Akollü içecekleri susuzluğu gidermek için tüketmeyin!

Yazla birlikte artan hafif alkollü içecek tüketimi, kalori miktarının yüksek olması nedeniyle kilo alımına sebep olabilir. Bu nedenle hafif akollü içecekleri susadığınızda serinlemek maksadıyla kullanmamalısınız. Gazlı içecekler ve hazır meyve sularını fazla tüketmek, mide hacminde genişlemeye ve dolayısıyla kilo vermenin zorlaşmasına neden olabilir. Günde 2-3 litre su içmeyi ihmal etmemeli; açık limonlu çay, ayran ve kefir, az yağlı süt, limon ve naneli hafif içecekler tüketmelisiniz.