×
DUYURU: Pandemi (COVID-19) Döneminde Hastalarımız ve Çalışanlarımız için Aldığımız Önlemlerden Bazıları
Tahriş Egzaması (İrritan Kontakt Dermatit) Nedir?

Tahriş Egzaması (İrritan Kontakt Dermatit) Nedir?

 Tahriş Egzaması (İrritan Kontakt Dermatit) Nedir?

Tahriş egzaması; deriye temas eden kimyasal maddeler veya soğuk, sıcak, sürtünme gibi fiziksel travmalar sonucunda meydana gelen derinin yangısal durumudur. 
Erken dönemlerde deride kızarıklık, şişlik, soyulma ve sulantı görülürken ilerleyen dönemlerde deride kalınlaşma, kabalaşma ve çatlaklar oluşabilir. 
Oluşmasında kişinin deri yapısı, irritan maddenin özelliği ve konsantrasyonu, temas süresi ve kuru soğuk hava gibi dış etkenlerin rolü vardır.
Asitler, çözücüler, deterjanlar, alkoller, temizleyiciler, dezenfektanlar ile bazı gıdalar, su ve bitkiler gibi tahriş edici maddeler tahriş egzamasına neden olabilir.
Tahriş egzaması sıklıkla ellerde görülmekle beraber özellikle deterjan teması sonrası kollarda, fiziksel etkenler ya da uygun olmayan ürünler kullanımı sonrası yüzde ve küçük çocuklarda yiyeceklere bağlı olarak ağız çevresinde de görülebilmektedir. 
Tedavisinde en önemli basamak tahriş edicilerden korunmasıdır. Kişi su dışındaki tahriş edici maddelere temas sonrasında ellerini yıkamalı, kurutmalı ve nemlendirmelidir. Eller gerekli olmadıkça yıkanmamalı, yıkarken cildi kurutmayan özellikteki sabunlar tercih edilmelidir. Sabun tercihi kokusuz ve renksiz kalıp sabunlar olmalıdır. İrritanlarla temas gerekirse eldiven kullanılmalı, eldivenler kısa süre kullanılmalı, pudrasız vinil ya da nitril eldivenler tercih edilmelidir. Klinik bulguların şiddetli olduğu durumlarda dermatologlar tarafından kortizon içeren kremler önerilebilir.

Uzm. Dr. A. Banu ÇAĞLAR

Dermatoloji Uzmanı

Antalya Yaşam Hastanesi