×
DUYURU: HASTA ZİYARETLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME İÇİN TIKLAYINIZ
Koronavirüs Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Koronavirüs Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiler?

 Özellikle küçük yaşta çocuğu olan aileler, çocukların içinde bulduğu sürecin farkına varamayacağını düşünseler de çocuklar çevrelerindeki değişimleri özellikle de ailelerinin davranışlarındaki ve duygularındaki değişimleri net bir şekilde gözlemlerler. O nedenle öncelikli olarak ailelerin sakin kalabilmeleri ve mümkün mertebe gündelik yaşantıdaki değişimlerle ilgili çocukları bilgilendirmeleri önemlidir. Çünkü çocuk bu değişimleri anlamlandıramadığında kaygısının artması kaçınılmazdır.

 Koronavirüs ile İlgili Çocuklarla Nasıl Konuşmalıyız?

 Çocukla uygun bir ortamda ve yaşına uygun bir şekilde koronavirüsten dolayı bir hastalık oluşmasını engellemek için okulların tatil edildiğini, bu dönemde ailecek hastalık oluşmasını engellemek için neler yapacağınızı (hijyen kuralları, topluluk içine karışmamak) konuşmanız önemlidir.

 Çocuğun Kaygısını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

 Öncelikle çocuğunuzda bir kaygı durumu var ise, çocuğunuza bu kaygısını anladığınızı ve bu kaygının anlamsız olmadığını belirtebilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuğun ruhsal dayanıklılığını arttırmak için beraber aktiviteler planlayabilirsiniz. Küçük yaştaki çocuklar için resim ve hikayelerle virüsle mücadeleyi eğlenceli bir hale getirerek, çocuğun kaygısı ile baş etmesine yardımcı olabilirsiniz. Gün içinde çocuğun günlük programının net olması ve belirsizlik ortamının önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu sebeple, sabah saatlerinde temiz havada hafif spor etkinlikleri ile güne başlamak hem bağışıklık sistemini destekleyecektir hem de ruhsal olarak koruyucu rol oynayacaktır. Medya ve iletişim araçlarına, özellikle de sosyal medyadan yayılan gerçek dışı bilgilere maruz kalmasını engellemek bu süreçte önemli olacaktır. Tabii ki kaç yaşında olursa olsun çocuğunuza bize bulaşamayacak, kimse hastalanmayacak gibi yalanlar söylemek yerine, çocuğa gerekli önlemler alındığı takdirde hastalıktan korunma sağlanacağı mesajını vermek en uygun yaklaşım olacaktır.