×
DUYURU: HASTA ZİYARETLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME İÇİN TIKLAYINIZ
Kalp Hastalığı Olanlar Yeni Koronavirüse (COVID-19) Karşı Nelere Dikkat Etmeli?

Kalp Hastalığı Olanlar Yeni Koronavirüse (COVID-19) Karşı Nelere Dikkat Etmeli?

Şu ana kadar elde edilen veriler, COVID-19 virüsünün her yere yayılabileceğini ve herkesi etkileyebileceğini göstermektedir. Hatta yazılı, görsel ve sosyal medyadaki birtakım bilgilerin aksine sıcak ve nemli bölgelerde de etkisini sürdürmektedir. Bir başka deyişle, dünyanın her yerinde ve her yaştaki kişiler COVID-19 enfeksiyonuna yakalanabilir. Fakat, ileri yaştaki kişiler, başta şeker hastalığı, kalp hastalığı (özellikle kalp yetersizliği) ve kronik bronşit ya da astımı olan kişiler hastalığa karşı daha hassastır ve hastalık bu kişilerde daha ağır seyretmektedir. Bu yüzden kalp hastalarının hastalıktan korunma hususunda daha dikkatli olması ve daha hassas önlem alması gerekmektedir.

Koronavirüsün (COVID-19) kesin tedavisi için bir ilaç veya aşı var mı?

Normalde kalp hastalığı olanlara grip aşısı önerilmekte ancak bu aşı (Hemofilus İnfluenza Tip B-Hib) yeni koronavirüslere etki etmemektedir. Ne yazık ki bu virüslere karşı özgün bir tedavi veya aşı henüz mevcut değildir. Bu yüzden şu an itibariyle yapılması gereken en önemli şey virüsün bulaşmasından kaçınmak ve korunmaktır.

Koronavirüse karşı ne yapılmalı ve nasıl korunmalı?

Koronavirüs salgınından korunmanın en etkili yolu kişisel hijyendir. Özellikle sık sık el yıkamak, ellerimizle burnumuza, ağzımıza ve gözlerimize temas etmemek önemlidir. Ellerimizi sık sık sabun ve su kullanarak yıkamalı veya en azından alkol bazlı ıslak mendille temizlemeliyiz. Bunun yanında, özellikle COVID-19 salgını olan ülkelere gitmemek, yurt dışından gelen kişilerle 15 günlük karantina boyunca temas etmemek ve en az 1 metre mesafeyi korumak alacağımız başlıca önlemlerdir. Toplu taşıma araçları ve kalabalık kapalı ortamlara mümkün oldukça girmemeli. Girmek zorunda kalınırsa korucu maske kullanmalı ve belirtilen el hijyeni kurallarına dikkat edilmelidir.

Kardiyoloji Uzmanı

Prof. Dr. Doğan Erdoğan

ASV (Vakıf) Yaşam Hastanesi