×
DUYURU: HASTA ZİYARETLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME İÇİN TIKLAYINIZ
Hamileler Koronavirüsten (COVID-19) Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Hamileler Koronavirüsten (COVID-19) Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Hamilelerin hastalıklara karşı kendilerini korumaları her zaman önemlidir. Koronavirüs ile ilgili yapılan çalışmalar doğrultusunda, hamilelerin koronavirüs (COVID-19) hastalığı geçirme ihtimalinin diğer kişilerden daha yüksek olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Aynı şekilde hamile bir kişinin koronavirüs (COVID-19) olması durumunda hastalığı daha şiddetli geçirip geçirmediği konusunda da netlik henüz sağlanamamıştır.

Hamilelerin bazı enfeksiyonlara yakalanma riski normalden fazladır. Koronavirüs (COVID-19) benzeri virüsler ile grip gibi diğer viral solunum yolu enfeksiyonları hamilelikte daha şiddetli seyretmektedir.

Hamileler Koronavirüs'e (COVID-19) Karşı Kendilerini Nasıl Koruyabilirler?

Hamilelerin enfeksiyondan korunmak için farklı bir yöntem uygulamalarına gerek yoktur. Genel olarak önerilen korunma yöntemlerini uygulamaları yeterlidir. Ek olarak koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını engellemek için yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

-Öksürürken ağzınızı tek kullanımlık bir peçete ile veya dirseğinizin iç kısmı ile kapatın.

-Hasta kişilerden uzak durun.

-Ellerinizi sabunla yıkayarak ve alkollü el dezenfektanları kullanarak sık sık temizleyin.

Koronavirüs (COVID-19) Hamilelikte Sorun Yaratır Mı?

Şu an için koronavirüsün (COVID-19) hamilelikte bir sorun yaratıp yaratmayacağı veya doğumdan sonra bebeğin sağlığını etkileyip etkilemeyeceği bilinmemektedir.

Koronavirüs (COVID-19) Hamilelikte veya Doğumda Bebeğe Geçebilir Mi?

Koronavirüslü (COVID-19) anneden doğan bebeklerden şimdiye kadar yalnızca iki bebekte koronavirüs (COVID-19) testi pozitif çıkmıştır. Bu vakalarda virüsün bebeğe doğumdan önce mi yoksa doğum sırasında mı geçtiği bilinmemektedir. Bu vakaların toplam sayısı çok az olduğu için koronavirüs (COVID-19) geçiren bir hamilenin doğumdan önce veya doğum sorasında virüsü bebeğine hangi oranda geçirdiği henüz net olarak bilinmemektedir.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Caner Sönmez

Antalya Yaşam Hastanesi