DİYABETLE YAŞAM PANELİ

DİYABETLE YAŞAM PANELİ

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Yaşam Hastaneler Grubu, Antalya Yaşam Hastanesi Toplantı Salonu’nda “Diyabetle Yaşam Paneli” düzenlemiştir.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Taşlıpınar “Diyabeti Nasıl Yönetmeliyiz” konulu bir sunum yapmıştır. Ardından Diyetisyen Mine Şatana “Diyabette Beslenme”, Diyabet Hemşiresi Nesrin Gülmez ise “Diyabette Ayak Bakımı” konularını anlatmıştır.

Diyabet hastalığı dünyada gün olarak belirlenmiş nadir hastalıklardan biridir. Konu ile ilgili Doç. Dr. Abdullah Taşlıpınar şu ifadeleri kullanmıştır:

Ülkemizde yaklaşık 7 milyon diyabetli var

Diyabet, şeker yüksekliği ile seyreden kronik bir metabolizma hastalığıdır. Kan şekerinin ayar mekanizması bozulmuştur. Çeşitli tipleri vardır, en sık görüleni tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet genellikle 30 yaş sonrası şişmanlıkla birlikte ortaya çıkar ve aileseldir.

Diyabet organlara zarar veriyor, şekeri kontrol etmek organlara zararı engelliyor

Diyabet tamamen tedavi edilebilen ortadan kaldırılabilen bir hastalık değildir ancak şeker düzeyi ayarlanabilen bir hastalıktır. Diyabetin önemi vücutta organlara öncelikle damarlara ve damardan yoğun organlara zarar vermesidir. Bu organlar; kalp, böbrek, göz ve sinir sistemidir. Şeker yüksekliği damar yapısını, elastikiyetini ve geçirgenliğini bozmaktadır. Böylelikle kalpte damar tıkanıklıklarına ve krizlerine, böbrekte süzme işleminin bozulmasına, gözde görme kayıplarına neden olmaktadır. Bu durumlar kan şekeri yüksekliği yanında kan yağlarında ve basıncında yükseklikle beraber olduğunda daha da şiddetli olmakta ve erken organ yetmezliği ile ölüme yol açmaktadır.

Diyabet hastalarına öneriler

Az ve ölçülü yiyiniz, daha çok hareket ediniz, fazla ise kilo veriniz, ilaçlarınızı düzenli kullanınız, aralıklarla kontrollerinizi (şeker, tansiyon, kolesterol ve kilo) yaptırınız. Sigara içmeyiniz, alkolü sınırlandırınız. Ayak ve cilt bakımızı yapınız.

Diyabetli olduğunuza dair bir kimlik kartı taşıyınız. Bir ilaç listesi yapınız. Hekime giderken eski tahlil sonuçları, kullandığınız ilaçların listesiyle gidiniz.

Şeker hastaları, grip, hepatit ve zatüre aşılarını ihmal etmeyiniz. Diyabetliler oruç tutmamalıdırlar.

Genç ve bebek sahibi olmak isteyen diyabetli kadınlar, bu beklenti ve hedeflerini hekimine belirtmelidir ki şeker kontrol altına alınarak gebe kalınmalıdır. 

Diyabet konusunda, hasta ve ailesi bilgilenmelidir. Hastanın ilaçları nelerdir, şeker parmaktan nasıl ölçülür, hipoglisemide ne yapmalıdır; hasta ve yakınları öğrenmelidir ki hastaya acil durumda yardım edebilsinler.

Çalışan diyabetlilere uygun bir çalışma takvimi ve önceliği sunmak, iş yaşamını kolaylaştırmak işverene düşen ek bir ödevdir, mutluluğu ve verimliliği artırır. Hem önleme hem de tedavi için bunlar önemli ve gereklidir.