Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi'nin verilerine göre Türkiye, Avrupa ülkelerine kıyasla ortalama 2-3 kat daha fazla antibiyotik kullanıyor.

Ülkemizde gereksiz antibiyotik kullanımının en sık sebepleri; ishal, boğaz ağrısı, nezle, grip, idrar yaparken yanma ve ateş yükselmesidir. Elbette ki antibiyotikler doğru kullanıldığında hayat kurtarıcıdır, fakat doğru kullanılmadığında tam aksi durumlarla da karşı karşıya kalabiliriz.

Yanlış Kullanılan Antibiyotiğin Vücuda Zararları

Antibiyotikler  bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin ölmesine sebep olmak ve bağırsak dengesini bozmak yoluyla;

Dokuların geçirgenliğini bozar, dışarıdaki kötü huylu mikroplara karşı savunma  bariyerini ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Yine aynı sebeple çocuklarda bağışıklık sistemi yeterince olgunlaşamaz. Bağışıklık sisteminin olgunlaşmaması /zayıflaması, hem enfeksiyon gelişme sıklığının artmasına hem de alerjik hastalıkların artmasına yol açar. İyi huylu bakterilerin ürettiği vitamin eksikliklerine bağlı hastalıklar gelişebilir. Sindirimin yetersizliğine bağlı obeziteye sebep olabilirler. Bağırsaklarda antibiyotiklere dirençli bakterilerin yerleşmesinden dolayı ayaktan tedavisi mümkün olmayan, uzun yatış gerektiren enfeksiyonların gelişmesine zemin hazırlarlar. Böbrek ve karaciğer başta olmak üzere birçok organımız üzerinde istenmeyen etkilere yol açabilirler. Kullanmakta olduğumuz diğer ilaçlar ile etkileşime girerek onların etkisini azaltıp hastalığımızın alevlenmesine ya da etkisini artırıp o ilaçların yan etkilerinin gelişmesine sebep olabilirler.

Antibiyotik Ne Zaman Kullanılmalıdır

Doktorunuzun muayene ve tetkiki sonucunda antibiyotik tedavinize başlamanız, hastalığınızın tedavisinin gecikmesine sebep olmayacağı gibi gereksiz antibiyotik kullanımına bağlı gelişebilecek zararlardan da sizi koruyacaktır. 

Beyin zarı iltihabı, kalp kapağı iltihabı, bakteriyel zatürre(akciğer enfeksiyonları), kan dolaşımı enfeksiyonlarının dışındaki enfeksiyonlar acil antibiyotik tedavisi gerektirmezler. Dolayısıyla sadece bakteriyel olduğu kanıtlanan enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılmalıdır. Bu sebeple gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmak ve doğru antibiyotik kullanmak için doktorunuz antibiyotik tedavisine başlamadan önce, kültür testi önerdiyse mutlaka kültür testi yaptırarak sonucu doktorunuza göstermeniz gerekir. Yine direnç gelişmemesi amacıyla antibiyotikler; doktorunuzun önerdiği dozda, saatlerine dikkat edilerek kullanılmalı ve zamanından önce bırakılmamalıdır.

Uzm. Dr. Hicran GÜLER