Annelik Estetiği

Annelik Estetiği

Günümüzde kadınların iş yaşamında oldukça etkin rol almalarının bir sonucu olarak anne olma yaşı 30 ile 40’lı yaşlar arasına kaydı. Üniversite eğitimi, başarılı bir kariyer sonrası çocuk sahibi olmaya karar veren biz kadınlar doğum sonrası vücutlarımızda istenmeyen deformitelerle karşılaşabiliriz. Şiş bir mide, alt karında biriken yağlar ve sarkık ve içi boşalmış memeler kendine özen gösteren kadınlar için oldukça üzücü olabilmektedir. Diyet ve egzersizle çözümlenemeyen bu sıkıntıları Plastik Cerrahi girişimleri ile çözmek mümkündür. Dünyanın en güzel kadınları arasında sayılan Angelina Jolie ve Michelle Monaghan hanımlar da bu işlemleri yaptıran kadınlar arasında yer almaktadır. Plastik ve Estetik Cerrahi’nin en çok aranılan başlıkları arasına giren ‘mommy makeover’ yani ‘Annelik Estetiği’ ameliyatları annelere çocuk sahibi olduktan sonra bile, eskiden sahip oldukları vücutlarını kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

Annelik estetiği ameliyatları arasında karın germe, meme dikleştirme ve büyütme, meme küçültme ameliyatları ve liposakşın yer alır.  Annelik estetiği, ilk kez anne olan kadınlar için değildir,  özellikle birden fazla doğum yapan kadınlar için gereklidir. Annelik estetiği ameliyatı genellikle bir daha gebelik planlamayan kadınlar tarafından tercih edilmelidir.

Gebelikte hormonlarımızın etkisiyle gergin ve şiş olan memeler emzirme ile birlikte hacimlerini kaybetmeye başlarlar. Meme hacminin azalmasına meme derisinin gevşemesi, meme başlarının yer değiştirmesi ve sarkması eşlik edebilir. Gebelik öncesi meme hacmi fazla olan kadınlarda ise meme hacmi azalmadan meme dokusu gevşek ve sarkık hale gelebilir. Bu durumda meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı yapılarak meme yeniden şekillendirilebilir. Peki meme hacminin yetersiz olduğu sarkık memelere hangi işlem yapılmalıdır? Sarkık olan meme başları olmaları gereken ideal yere getirilirken meme cildin fazlası toparlanır ve meme hacmi silikon protez konulması veya yağ enjeksiyonları ile yerine konulabilir.

Doğum sonrası hemen abdominoplasti ve meme ameliyatlarını önermiyorum. Emzirmenin tamamlanması sonrası 6 ay sonra bu ameliyatları olmanızı tavsiye ederim. Meme dikleştirme ve büyütme ameliyatları çok ağrılı ameliyatlar değildir ve karın germe ameliyatları ile kombine yapılabilmektedir. Aşırı kilolu, yaşı ileri, başka sağlık sorunları olan, şeker hastası, çok sigara içen kişiler kombine ameliyatlar için uygun değildir. Böyle hastalarda uygun kiloya inilmeden, sigara bırakılmadan ve kronik hastalıkları kontrol altına alınmadan bu ameliyat yapılması doğru değildir. 

Annelik estetiği sonrası kadınların kendine güvenleri artacağı muhakkaktır. Ameliyat ile elde edilen sonuçların korunması da önemlidir. Sonuçların korunması dengeli bir beslenme ve uygun egzersizlerle sağlanabilir. Kendi hayatının kontrolünü elinden bırakmayan tüm kadınlara bu ameliyatları öneririm.