Hastanemizin pandemi COVID-19 salgın döneminde hastalarımız ve çalışanlarımız için aldığı önlemleri okumak için lütfen tıklayın.

Astım Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Astım Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Astım, solunum yollarının tıkanmasına sebep olan ve mikrobik olmayan bir iltihaplanma sebebiyle gelişen, kronik bir hastalıktır. Astım hastalığında, çeşitli tetikleyicilerden (sigara dumanı, tozlu ortam koşulları, hayvan tüyleri, hava kirliliği, polenler, alerjenler...) dolayı soluk borusu etrafındaki kaslar kasılır ve koruyucu özellikte bulunan mukus üretimi artar. Bu durum ise soluk borusunun daralmasına neden olur ve nefes almayı zorlaştırır. Dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin etkilendiği hastalık, her yaş grubunda ortaya çıkabilir.

Astım hastalığının alerjik etkiler sonucunda ortaya çıkmasına ise alerjik astım denir. Alerjik astım özellikle bahar ve yaz aylarında sık görülmektedir.

Astım Belirtileri Nelerdir

Solunum yollarında oluşan nefes tıkanıklık sonucunda astım atakları oluşur. Bu ataklar tekrarlayıcı niteliktedir. Astım hastalığının genel belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

-Kuru ve krizler halinde olan öksürük

-Nefes darlığı ve tıkanıklık hissi

-Göğüs ağrısı

-Hırıltılı nefes alıp verme

Astımın Nedenleri Nelerdir

Astım hastalığının gelişiminde kalıtımsal ve çevresel faktörler önemlidir. Hava kirliliğinin yüksek olduğu meslek grupları, ailede astım hastalığının bulunması, yoğun sigara dumanına maruz kalma ve çocuk yaşlarda yaşanan ağır solunum yolu hastalıkları astım hastalığının nedenleri arasında yer almaktadır.

Astım Tanısı Nasıl Konur

Astım hastalığının tanısı koyulurken şikayetler ve belirtiler incelenir. Hastanın detaylı öyküsü burada çok önemlidir. Ne sıklıkla öksürük atakları olduğu, sigara kullanımı, ailede astım hastalığının varlığı, alerjik belirtiler ve mesleki durum sorgulanır. Daha sonrasında yapılan solunum testi, akciğer grafisi ve alerji testi ile tanı koyulur. Astım hastalığında erken tanı, tedavi süreci için çok önemlidir.

Astımın Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Astım tedavisi süreklilik gerektirmektedir, fakat doktor gözetiminde verilen ilaçların düzenli kullanımı sonucunda hastalık kontrol altında tutulabilir. Astım tedavisinde hastalığın türü ve ağırlık derecesi önemli bir yer tutmaktadır çünkü, semptomlara dayalı bir tedavi uygulanır. İlaç tedavisi dışında doktorun önereceği yaşam tarzı değişiklikleri de hastalığın kontrol altında tutulmasına fayda sağlayacaktır.

Uzm. Dr. Hafize Çobanoğlu Güngör

Göğüs Hastalıkları

Antalya Yaşam Hastanesi

Hastanemizin çerez politikalarını okumak ve kabul etmek için lütfen tıklayın.