Hastanemizin pandemi COVID-19 salgın döneminde hastalarımız ve çalışanlarımız için aldığı önlemleri okumak için lütfen tıklayın.

Alerjik Rinit ve Koronavirüs (COVID-19) Arasındaki Farklar Nelerdir?

Alerjik Rinit ve Koronavirüs (COVID-19) Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şu anda içinde bulunduğumuz koronavirüs (COVID-19) pandemi döneminin bahar aylarına denk gelmesi ile bu aylarda pik yapan alerjik rinit hastalığının bulguları karışır mı? Bulguların çok benzemediğini düşünsek de bu endişe ile başvuran hastalarımız oluyor. Birkaç madde ile sizlere bu konudaki farklardan bahsetmek isterim:

 - Alerjik hastanın semptomları tekrarlayıcıdır. Burun akıntısı, öksürük, burun tıkanıklığı şikayetleri az ya da çok her Mart-Nisan ayında artış gösterir. İlk kez yaşamıyordur, belirtiler çok tanıdıktır.

 - Alerji hastasının akıntısı şeffaf su gibidir, gözlerde sulanma eşlik eder.

 - Koku almada azalma alerji dönemlerinde de gördüğümüz bir semptom olsa da koronavirüste bildirilen koku ve tat bozukluğu keskin sınırlı ve tam kayıp şeklindedir, ancak her hastada görülmediğini unutmamak gerekir.

 - Alerjik hasta  kendini iyi hisseder; koronavirüste kas ağrısı, ateş, aşırı halsizlik, öksürük ile beraber nefes darlığı genelde eşlik eder.

 - Alerjik hasta alerji ilacı kullandığında rahatlar, enfeksiyona bağlı durumlarda ise bir değişiklik olmaz.

 - Alerji hastasında astım, alerjik konjuktivit gibi eşlik eden hastalıklar genelde vardır.

Her ne kadar genel bağlamda bir fikir vermeye çalıştıysak da bizler içinde çok yeni bir hastalık olan koronavirüs(COVID-19)'ün ateş, öksürük, nefes darlığı, kas ağrısı gibi klasik bulguların yanı sıra çok atipik bulgularla da ortaya çıktığını görüyoruz. Bu bulgular virüsün küçük damarlarda yaptığı mikrotrombüslere bağlanıyor. İnsanların oldukça büyük bir oranının hastalığı asemptomatik  geçirdiğini ve geçireceğini de unutmamamız gerekir. Bu sebeple  vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şeyler hissettiğinizde doktora başvurmaktan çekinmemenizi öneriyoruz. Bu hem  erken tanı için hem de hastalığı taşıyor iseniz yakın çevrenize bulaştırmamanız açısından önemlidir.

Op. Dr. Emel GÜVEN

Kulak Burun Boğaz (KBB)

Antalya Yaşam Hastanesi

Hastanemizin çerez politikalarını okumak ve kabul etmek için lütfen tıklayın.